Skip to content

14 Disney DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block411.20
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,616
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
25%
Improvement Value:$249,200
75%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,049+5.2%
2024$5,750+28.8%
2023$4,464+0.4%
2022$4,444+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$209,900

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 16752, Page 1355Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$143,388

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 16650, Page 575Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14640, Page 1770

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10667, Page 1810

Property Sale

Sale
$26,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971