Skip to content

52 Disney DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 26, 2001

Property Information

Block411.20
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,616
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
23%
Improvement Value:$286,800
77%
Total Assessment$370,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+5.2%
2024$6,419+20.4%
2023$5,331+0.4%
2022$5,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10570, Page 119

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970