Skip to content

22 Downing StreetToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block411.21
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,028
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
32%
Improvement Value:$245,300
68%
Total Assessment$363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616+5.2%
2024$6,289+22.3%
2023$5,140+0.4%
2022$5,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 12161, Page 1859

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4862, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$25,990
DeedBook NaN, Page NaN