Skip to content

24 Downing StreetToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block411.21
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,616
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
34%
Improvement Value:$218,500
66%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+5.2%
2024$5,773+25.6%
2023$4,597+0.4%
2022$4,576+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,500
DeedBook 12159, Page 1046

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN