Skip to content

1215 Echo PlaceToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 12, 2016

Property Information

Block411.21
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,513
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
32%
Improvement Value:$250,800
68%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.2%
2024$6,384+24.7%
2023$5,120+0.4%
2022$5,098+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 16574, Page 1963Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11966, Page 988

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 4699, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1988