Skip to content

1195 Echo PlaceToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block411.21
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,643
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
30%
Improvement Value:$265,200
70%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,942+5.2%
2024$6,599+17.9%
2023$5,599+0.4%
2022$5,574+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 12746, Page 696

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11377, Page 1

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5729, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1999