Skip to content

1214 Echo PlaceToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block411.21
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,299
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
34%
Improvement Value:$230,000
66%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+5.2%
2024$6,007+19.1%
2023$5,043+0.4%
2022$5,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5477, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1989