Skip to content

1205 Dell StreetToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2011

Property Information

Block411.21
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,514
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
34%
Improvement Value:$236,300
66%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,506+5.2%
2024$6,185+25.2%
2023$4,940+0.4%
2022$4,918+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,200
DeedBook 4888, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1991