Skip to content

1252/1258 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1981
Commercial

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Jan 18, 2011

Property Information

Block411.21
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage1,590
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,000
63%
Improvement Value:$189,800
37%
Total Assessment$516,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+5.2%
2024$8,946-35.8%
2023$13,940+0.4%
2022$13,879+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$553,000
DeedBook 14818, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3913, Page 126