Skip to content

11 Sumner AvenueToms River, NJ 08755

Built 1961

Last Sale Price
$64,900
Last Sale Date
Apr 19, 1985

Property Information

Block411.21
Lot41.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,521
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
25%
Improvement Value:$248,600
75%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,038+5.2%
2024$5,740+27.7%
2023$4,494+0.4%
2022$4,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4309, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1961