Skip to content

1272 Echo PlaceToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block411.22
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,624
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
25%
Improvement Value:$251,700
75%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+5.2%
2024$5,811+31.0%
2023$4,436+0.4%
2022$4,417+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10169, Page 677

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4789, Page 462

Property Sale

Sale
$25,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971