Skip to content

1172 Dell StreetToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Sep 15, 1997

Property Information

Block411.28
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,886
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
22%
Improvement Value:$285,400
78%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,672+5.2%
2024$6,342+17.2%
2023$5,411+0.4%
2022$5,387+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5505, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1962