Skip to content

34 Edna CourtToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 4, 2011

Property Information

Block411.28
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,660
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
29%
Improvement Value:$311,200
71%
Total Assessment$438,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,980+5.2%
2024$7,585+17.5%
2023$6,458+0.4%
2022$6,430+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 15022, Page 1399

Property Sale

Sale
$145,750
DeedBook 10192, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 2000