Skip to content

4 Sumner AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jun 4, 2004

Property Information

Block411.29
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,667
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
25%
Improvement Value:$256,400
75%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,235+5.2%
2024$5,927+4.7%
2023$5,659+0.4%
2022$5,634+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 12112, Page 355

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 10937, Page 1364

Property Built

Built

Year Built: 1961