Skip to content

1197 Dell StreetToms River, NJ 08755

Built 1966

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Nov 21, 1985

Property Information

Block411.30
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,834
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$265,300
75%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,434+5.2%
2024$6,116+14.7%
2023$5,333+0.4%
2022$5,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4373, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1966