Skip to content

22 Bailey AvenueToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
May 16, 2001

Property Information

Block411.31
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,632
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
24%
Improvement Value:$265,100
76%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+5.2%
2024$6,008+22.1%
2023$4,920+0.4%
2022$4,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 10403, Page 173

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5509, Page 591

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5222, Page 29

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966