Skip to content

24 Cedar Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1963
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block411.33
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description2F1G DAV 1656
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,656
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
22%
Improvement Value:$296,300
78%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$4,012-10.1%
2014$4,463+6.0%
2013$4,212+5.9%
2012$3,978+10.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,656DeedBook 20233, Page 1574Recorded12/22/2025

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14227, Page 826

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 13447, Page 1154

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 10216, Page 219

Property Sale

Sale
$25,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963