Skip to content

23 West Ridge RoadToms River, NJ 08755

Built 1963

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 17, 2004

Property Information

Block411.33
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,656
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$270,600
77%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+5.2%
2024$6,104+20.7%
2023$5,055+0.4%
2022$5,033+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 11460, Page 1460

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4684, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1963