Skip to content

11 Forest Valley DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block411.35
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage920
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
32%
Improvement Value:$173,800
68%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,658+5.2%
2024$4,428+4.7%
2023$4,228+0.4%
2022$4,210+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft920DeedBook 19977, Page 854Recorded4/9/2025

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10096, Page 757

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962