Skip to content

1116 Oxford StreetToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block411.35
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description2F1G DAV 1656
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,656
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
21%
Improvement Value:$296,200
79%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$3,750+6.3%
2012$3,528+11.7%
2011$3,158+11.2%
2010$2,838+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962