Skip to content

1120 Oxford StreetToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block411.35
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
31%
Improvement Value:$182,400
69%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,833+5.2%
2024$4,594+8.8%
2023$4,221+0.4%
2022$4,202+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 10172, Page 333

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4922, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1961