Skip to content

14 West Ridge RoadToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Aug 18, 1987

Property Information

Block411.35
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,677
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
23%
Improvement Value:$281,200
77%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,650+5.2%
2024$6,322+24.4%
2023$5,083+0.4%
2022$5,060+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4592, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1962