Skip to content

22 Forest Valley DriveToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block411.36
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,429
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
30%
Improvement Value:$191,000
70%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+5.2%
2024$4,726+2.4%
2023$4,617+0.4%
2022$4,596+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 16211, Page 932Recorded10/9/2015

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,429DeedBook 16063, Page 1074Recorded4/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962