Skip to content

19 Romana LaneToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2005

Property Information

Block411.37
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,755
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$277,700
77%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+5.2%
2024$6,226+20.5%
2023$5,165+0.4%
2022$5,143+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3548, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1962