Skip to content

18 Romana LaneToms River, NJ 08755

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block411.39
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,902
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
22%
Improvement Value:$287,600
78%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,462+5.4%
2024$6,130+4.5%
2023$5,867+0.5%
2022$5,840+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3832, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1962