Skip to content

1014 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block411.45
Lot123
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage1,161
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
48%
Improvement Value:$312,000
52%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+5.2%
2024$10,386-22.3%
2023$13,372+0.4%
2022$13,313+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,161DeedBook 17685, Page 188Recorded11/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$850,000
DeedBook 14009, Page 1879

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 11667, Page 1290

Property Built

Built

Year Built: 1950