Skip to content

3 Michele DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$130,900
Last Sale Date
Dec 18, 2001

Property Information

Block411.45
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,100
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
35%
Improvement Value:$155,000
65%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,352+5.2%
2024$4,137-1.0%
2023$4,178+0.4%
2022$4,160+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook 10716, Page 1370

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5032, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1959