Skip to content

7 Jane CourtToms River, NJ 08755

Built 1958

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block411.45
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,420
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
32%
Improvement Value:$170,500
68%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+5.2%
2024$4,371-4.7%
2023$4,587+0.4%
2022$4,567+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 13940, Page 46

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 11195, Page 918

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 11085, Page 1608

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4560, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1958