Skip to content

13 Michele DriveToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block411.45
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage900
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
36%
Improvement Value:$152,900
64%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,350+5.2%
2024$4,135+4.5%
2023$3,958+0.4%
2022$3,941+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 18125, Page 719Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 11676, Page 641

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4806, Page 757

Property Sale

Sale
$5,505
DeedBook 3955, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1959