Skip to content

449 Irving PlaceToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Aug 11, 2010

Property Information

Block411.45
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,736
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
20%
Improvement Value:$345,400
80%
Total Assessment$434,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,910+5.2%
2024$7,519+4.3%
2023$7,212+0.4%
2022$7,180+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 14666, Page 351

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11568, Page 1911

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5336, Page 642

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4006, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1959