Skip to content

442 Irving PlaceToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block411.46
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,152
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
31%
Improvement Value:$180,200
69%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,775+5.2%
2024$4,539+13.5%
2023$4,000+0.4%
2022$3,983+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,152DeedBook 17618, Page 635Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$129,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17435, Page 411Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17247, Page 487Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 12978, Page 1665

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10012, Page 1372

Property Built

Built

Year Built: 1959