Skip to content

441 Irving PlaceToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 1997

Property Information

Block411.47
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage900
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
37%
Improvement Value:$147,000
63%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,243+5.2%
2024$4,033+6.7%
2023$3,780+0.4%
2022$3,763+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 4366, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1959