Skip to content

1047 Irving PlaceToms River, NJ 08753

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block411
Lot12.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,120
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
30%
Improvement Value:$298,800
70%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+5.2%
2024$7,388+8.6%
2023$6,801+0.4%
2022$6,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft2,120DeedBook 20030, Page 460Recorded6/3/2025

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10127, Page 1570

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 4803, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1989