Skip to content

1064 Irving PlaceToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$200,100
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block411
Lot12.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,664
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
28%
Improvement Value:$301,900
72%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+5.2%
2024$7,303+16.6%
2023$6,263+0.4%
2022$6,235+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,100
DeedBook 14466, Page 941

Property Sale

Sale
$179,100
DeedBook 10941, Page 1451

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 5014, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1992