Skip to content

1048 Irving PlaceToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$101,900
Last Sale Date
May 6, 1991

Property Information

Block411
Lot12.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,288
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
34%
Improvement Value:$242,000
66%
Total Assessment$364,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628+5.2%
2024$6,301+25.2%
2023$5,033+0.4%
2022$5,010+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$101,900
DeedBook 4903, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1991