Skip to content

1044 Irving PlaceToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Dec 21, 1989

Property Information

Block411
Lot12.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5702

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,332
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
33%
Improvement Value:$244,700
67%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,678+5.2%
2024$6,348+37.6%
2023$4,614+0.4%
2022$4,594+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 4808, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1989