Skip to content

916 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 2016

Last Sale Date
Nov 16, 1994

Property Information

Block411
Lot133.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage3,434
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
43%
Improvement Value:$885,300
57%
Total Assessment$1,545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,140+5.2%
2024$26,749-1.3%
2023$27,097+0.4%
2022$26,978+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5223, Page 655