Skip to content

734 Route 37 WestToms River, NJ 08755

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 1998

Property Information

Block411
Lot16.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage7,481
Acreage3.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,304,000
64%
Improvement Value:$1,296,000
36%
Total Assessment$3,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,556-31.4%
2024$95,510-6.1%
2023$101,738+0.4%
2022$101,291+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970