Skip to content

780 Route 37 West Ste 110Toms River, NJ 08755

Built 2008

Last Sale Date
Dec 26, 2012

Property Information

Block411
Lot83
QualifierC0110
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5801

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$450,700
69%
Total Assessment$650,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,849+5.2%
2024$11,264-6.7%
2023$12,074+0.4%
2022$12,021+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15497, Page 1548

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$648,870
DeedBook 13896, Page 1037