Skip to content

1468 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block411
Lot86.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,000
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
38%
Improvement Value:$273,800
62%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,068+5.3%
2024$7,665+0.6%
2023$7,621+0.4%
2022$7,588+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 16952, Page 1423Recorded11/29/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12316, Page 559

Property Sale

Sale
$162,400
DeedBook 10171, Page 1700

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5685, Page 395