Skip to content

1464 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block411
Lot86.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,912
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
43%
Improvement Value:$218,700
57%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,991+5.3%
2024$6,642+4.5%
2023$6,357+0.4%
2022$6,329+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 17250, Page 1544Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13392, Page 248

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 10155, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5685, Page 395