Skip to content

1470 Whitesville RoadToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block411
Lot86.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,300
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
36%
Improvement Value:$318,100
64%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,039+5.3%
2024$8,587+17.8%
2023$7,289+0.4%
2022$7,257+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 10175, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5685, Page 395