Skip to content

1518 Ridgeway RoadToms River, NJ 08755

Built 1988
Public Property

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block411
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningSPLT
Sq Footage5,734
Acreage3.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
33%
Improvement Value:$798,500
67%
Total Assessment$1,183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$33,972
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft5,734DeedBook 18850, Page 1366Recorded1/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1988