Skip to content

29 Columbine CircleToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block412.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage896
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$91,200
69%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,409+5.3%
2024$2,288+33.7%
2023$1,711+0.4%
2022$1,704+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft896DeedBook 19283, Page 1541Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 16904, Page 1783Recorded10/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971