Skip to content

52 Bellflower CourtToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Apr 4, 2006

Property Information

Block412.01
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage923
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
29%
Improvement Value:$93,100
71%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,389+5.3%
2024$2,269+44.2%
2023$1,574+0.4%
2022$1,567+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 13118, Page 1581

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4992, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1971