Skip to content

6 Bellflower CourtToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block412.01
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class27
Description1F1G
Dwellings2
ZoningPRC
Sq Footage963
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
34%
Improvement Value:$74,400
66%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,066+5.2%
2024$1,963+46.1%
2023$1,344+0.4%
2022$1,338+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 17956, Page 938Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 17148, Page 783Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 12742, Page 1916

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5681, Page 362

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4866, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1969