Skip to content

43 Bellflower CourtToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 2, 2017

Property Information

Block412.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage963
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$121,800
71%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,112+25.5%
2024$2,481+39.7%
2023$1,776+0.4%
2022$1,768+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft963DeedBook 16827, Page 1665Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 10194, Page 1382

Property Sale

Sale
$73,250
DeedBook 5702, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1971