Skip to content

68 Sunflower LaneToms River, NJ 08755

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block412.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage912
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$97,000
71%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,478+5.3%
2024$2,354+39.2%
2023$1,691+0.4%
2022$1,684+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16183, Page 422Recorded9/9/2015

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 5739, Page 14

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4801, Page 630

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4231, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1972