Skip to content

52 Sunflower LaneToms River, NJ 08755

Built 1969

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block412.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage898
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
25%
Improvement Value:$117,100
75%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,844+5.3%
2024$2,702+56.5%
2023$1,726+0.4%
2022$1,719+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft898DeedBook 17529, Page 1969Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 10566, Page 1286

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 10242, Page 881

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4927, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1969