Skip to content

48 Sunflower LaneToms River, NJ 08755

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block412.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage896
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
25%
Improvement Value:$117,200
75%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,846+5.3%
2024$2,704+58.2%
2023$1,709+0.4%
2022$1,701+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 15259, Page 447

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4825, Page 420

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3912, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1968